Skip to main content Accessibility help
×
Hostname: page-component-745bb68f8f-cphqk Total loading time: 0 Render date: 2025-01-27T18:02:16.720Z Has data issue: false hasContentIssue false

Prze-pisać taneczny modernizm – perspektywa chorwacka

Published online by Cambridge University Press:  01 March 2024

Julia Hoczyk
Affiliation:
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Warsaw
Wojciech Klimczyk
Affiliation:
Jagiellonian University, Krakow
Get access

Summary

Tytuł referatu, z którym wystąpiłam na konferencji Re-writing Dance Modernism, brzmiał: Odzyskiwanie historii chorwackiego tańca w okresie międzywojennym. Moje wystąpienie miało dwa cele: pierwszym było uznanie wysiłków chorwackich historyków i historyczek tańca, w szczególności Mai Đurinović, na rzecz przywrócenia pamięci o chorwackich artystach i artystkach tańca, których dorobek po II wojnie światowej celowo pomijano i skazywano na zapomnienie w ramach powstającej historiografii sztuki Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Drugim celem było wprowadzenie chorwackiego modernizmu do międzynarodowego obiegu badań nad tańcem oraz poszerzenie dominujących narracji o modernizmie w tańcu – skupionych wokół Niemiec i Stanów Zjednoczonych – o europejskie pobocza, które, jak dowodzą źródła, stanowiły (do dziś w dużej mierze niezbadaną) część międzynarodowej społeczności modernistycznej.

Pracując nad pierwszą wersją tego artykułu, opierałam się na materiałach zgromadzonych w chorwackim czasopiśmie tanecznym „Kretanja/ Movements”, w którym opublikowano wystąpienia z okrągłego stołu dotyczącego berlińskiej Olimpiady Tanecznej w 1936 roku. Szczególną uwagę podczas tych obrad poświęcono chorwackim uczestnikom i uczestniczkom berlińskiego konkursu – prominentnym przedstawicielom i przedstawicielkom chorwackiej sceny tanecznej (folklorystycznej, baletowej i niezależnej), których występy w Berlinie okazały się na tyle udane, że można pokusić się o nazwanie ich swoistym cudem. Udział Chorwatów w berlińskim konkursie potwierdził na kilku poziomach międzynarodowe koneksje i znaczenie chorwackich tancerzy i tancerek oraz praktyk tanecznych w kontekście europejskim. Omówienie rzeczonych koneksji, wpływów i znaczeń czy, innymi słowy, przynależności chorwackich artystów i artystek tańca ery międzywojennej do szerszej, międzynarodowej lub wręcz ponadnarodowej społeczności modernistycznej, działającej w Europie od przełomu wieków, jest jednym z głównych tematów niniejszego tekstu.

Na innym poziomie analiza tanecznego modernizmu w Chorwacji odsłania dwie kolejne cechy, które, jak sądzę, można odczytać w kategorii modernistycznej sieci kontaktów oraz wspólnych dla niej cech transgranicznych. Jedną z nich jest napięcie (zauważalne również w Chorwacji) pomiędzy transnarodowym i międzynarodowym charakterem tańca modern a „nacjonalizmem tanecznym”, którego przejawem w chorwackiej wersji tanecznego modernizmu było intensywne zainteresowanie folklorem. W poniższym omówieniu skrótowo interpretuję chorwacki nacjonalizm taneczny w świetle specyficznego kontekstu społeczno-politycznego i kulturowego, w jakim powstawał, jednocześnie jednak sugeruję, że podlega on również interpretacji na poziomie transnarodowym, jako zjawisko typowe dla tanecznego modernizmu.

Type
Chapter
Information
Publisher: Jagiellonian University Press
Print publication year: 2023

Access options

Get access to the full version of this content by using one of the access options below. (Log in options will check for institutional or personal access. Content may require purchase if you do not have access.)

Save book to Kindle

To save this book to your Kindle, first ensure no-reply@cambridge.org is added to your Approved Personal Document E-mail List under your Personal Document Settings on the Manage Your Content and Devices page of your Amazon account. Then enter the ‘name’ part of your Kindle email address below. Find out more about saving to your Kindle.

Note you can select to save to either the @free.kindle.com or @kindle.com variations. ‘@free.kindle.com’ emails are free but can only be saved to your device when it is connected to wi-fi. ‘@kindle.com’ emails can be delivered even when you are not connected to wi-fi, but note that service fees apply.

Find out more about the Kindle Personal Document Service.

Available formats
×

Save book to Dropbox

To save content items to your account, please confirm that you agree to abide by our usage policies. If this is the first time you use this feature, you will be asked to authorise Cambridge Core to connect with your account. Find out more about saving content to Dropbox.

Available formats
×

Save book to Google Drive

To save content items to your account, please confirm that you agree to abide by our usage policies. If this is the first time you use this feature, you will be asked to authorise Cambridge Core to connect with your account. Find out more about saving content to Google Drive.

Available formats
×